Jak často kojit?

V případě, že miminko na prsu získává dostatek mléka, přibírá a prospívá, určuje si četnost kojení samo. Proto je důležitou podmínkou úspěšného kojení – kojení podle potřeb miminka.

Jak často kojit?

Je normální, že se miminko chce kojit i přesto, že naposledy pilo před pár minutami. Proč?

Kojení není jen pití mateřského mléka

Kojení mimo jiné poskytuje dětem:

  • úlevu od bolesti,
  • možnost jednoduše usnout,
  • uklidnění,
  • regulaci mnohých tělesných funkcí (dýchání, srdeční činnost, tělesná teplota)
  • usnadňuje přežívání stresu apod.

Jak často kojit? To, že dítěti nabídnete prs vždy, když pláče nebo je nespokojené znamená, že tyto další funkce kojení budete využívat. Což je správné a důležité pro to, aby miminko vnímalo prs jako prostředek nejen k nasycení, ale i k řešení jiných svých potřeb. Toto je důležité pro to, aby kojení fungovalo déle než pár týdnů. A navíc je to praktické i pro matku – kojení díky tomuto přístupu pomáhá v situacích, ve kterých byste komplikovaně hledali jiná řešení.

Miminko mnoho situací navíc ani nedokáže řešit jinak. Tuto schopnost si vyvine později. Zatím má jistotu, že kojení mu pomůže vždy, když se něco děje.

Když bylo miminko v bříšku maminky, děloha mu poskytovala všechny tyto funkce. Po narození tyto funkce přebral právě prs a náruč matky. Díky tomu miminku nahrazujete prostředí vašeho bříška a umožňujete mu ten správný vývin v čase, kdy je to pro miminko velice důležité. Kojení mu dá základ na to, aby později v životě mohlo být nezávislé a samostatné, neboť se bude mít emocionálně o co opřít.

Nemusíte se bát, že se mu bude v bříšku míchat čerstvé mléko s natráveným, ani se obávat jiných mýtů a nesprávných informací o kojení, jako např.:

  • že miminko si potřebuje mezi krmeními odpočinout,
  • matce se musí „dotvořit mléko“,
  • nebo že miminko „ublinkává“ kvůli tomu, že se „přejedlo“.

Nic z výše uvedeného není pravda, kojení takto nefunguje. Pokojně kojte své miminko jakkoli často, neodmítejte kojení miminku, které je nervózní, nespokojené nebo pláče. Nekojte podle hodinek. Poslouchejte svou intuici, která vám poví, že miminko vás potřebuje.

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):

Jak často kojit