Kojení novorozence – správný začátek je opravdu důležitý

To, co se stane v prvních dnech po porodu je kritické pro kojení a lehkost, se kterou kojení začne. Pokud jste těhotná a připravujete se poprvé na kojení novorozence, mohou vám pomoci tato doporučení (případně kurz kojení), protože pro kojení je důležitý správný začátek.

Kojení novorozence

Co můžete udělat ještě před tím, než bude potřeba s kojením novorozence začít?

 • Zkontaktujte se s laktační poradkyní ve svém okolí. Zúčastněte se kurzu přípravy na kojení a péče o novorozence. Díky tomu se i s poradkyní poznáte a budete s ní moci zůstat v případě potřeby v kontaktu i po porodu.
 • Doporučuji zakoupit knihu o kojení, která vás bude kojením provázet a která obsahuje množství fotografií, které pomohou při správném začátku i později.
 • Kojení do velké míry závisí na porodu. Doporučuji vám hledat správné místo pro nepřerušovaný a klidný průběh porodu (přečtěte si, jaké podmínky by měla splňovat porodnice, která podporuje kojení).
 • Bezprostředně po porodu je velmi důležitý nepřetržitý kontakt kůže na kůži matky a miminka. Položte si miminko na hruď ihned po narození a vychutnejte si tyto nezapomenutelné okamžiky. Kontakt kůže na kůži je možný i v případě císařského řezu!

V čem pomáhá kontakt kůže na kůži?

 1. Ve stabilizaci tělesných funkcí miminka,
 2. podporuje tvorbu mateřského mléka,
 3. umožňuje přístup k prsu a kojení,
 4. pomáhá udržovat tělesnou teplotu miminka,
 5. dýchání miminka a jeho srdeční činnost,
 6. regulaci spánkových cyklů a to, že se miminko dobře vyspí,
 7. vyzrávání mozku a vytváření mozkových spojení,
 8. rychlejší růst a prospívání,
 9. lepší trávení a efektivnější využívání živin,
 10. vytváření vztahové vazby mezi matkou a dítětem.

V kontaktu kůže na kůži zůstávejte po celou dobu pobytu na porodním sále, v čase převozu na pokoj šestinedělí a nadále i na pokoji. Miminko na vás může spát a vy si též můžete odpočinout.

Díky kontaktu kůže na kůži se miminko může samo přisát na prs. Už v těhotenství vás laktační poradkyně může naučit, jak vypadá správné přisátí a jak poznáte, že miminko pije mléko.

S laktační poradkyní se setkejte co nejdříve po porodu, ideálně v den příchodu z porodnice, aby zkontrolovala přisátí miminka a jeho pití. Při tomto setkání laktační poradkyně též odpoví na vaše otázky ohledně kojení.

Jak postupovat při kojení novorozence po porodu?

Kojení novorozence

 1. Nechejte si miminko na sobě nebo při sobě v posteli v kontaktu kůže na kůži.
 2. Využívejte společné spaní
 3. Sledujte své miminko: jeho projevy zájmu o kojení, jako například oblizování ručičky, otáčení hlavičky, hledání prsu, probouzení se, vyplazování jazýčku a podobně. Začněte ho kojit ihned při prvních projevech zájmu o kojení.
 4. Miminko kojte kdykoli, kdy o kojení projeví zájem. Nemusíte přemýšlet nad tím, proč se chce znovu kojit. Miminko má mimo plného bříška i mnoho jiných potřeb, které mu kojení naplňuje.
  Jak často kojit? Miminka se mohou chtít kojit velmi často. Na druhé straně – zdravé miminko, které je v kontaktu kůže na kůži, není třeba na kojení budit. Kojení mu nevnucujte. Když miminko spí, využijte tento čas, netrapte se tím, proč spí tak dlouho. Naopak, když se chce často kojit, tak mu to umožněte (včetně kojení v noci).
 5. Pokud nevíte, proč miminko pláče nebo je nespokojené, nabídněte mu prs.
 6. Požádejte laktační poradkyni, aby vám ukázala, jak miminko upokojit.
 7. Pláč miminka nemusí souviset s kojením. Pokud miminko pláče po nakojení, nemusí to znamenat, že je ještě hladové.
 8. Miminka se učí kojit kojením, používání lahve, dudlíku nebo kloboučků má opačný efekt!
 9. Pomáhejte miminku vypít více mléka stláčením prsu.
 10. Není potřeba miminko vážit před a po nakojení.
 11. Je úplně v pořádku, pokud dobře nakojené dítě na prsu usne. Uspat miminko je jedna z funkcí kojení.

Mléko pro kojení novorozence je v prsou k dispozici už v okamžiku porodu

Kojení novorozence

Už okamžitě při porodu (dokonce už měsíce před ním) je v prsou mléko, které může miminko pít. Neplatí tedy, že v prvních dnech po porodu „ještě“ není mléko. Kojení v prvních dnech po porodu není symbolická záležitost, naopak jsou první dny pro kojení rozhodující!

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):