Špatná technika kojení a správná technika kojení

Pokud má matka obavy, že se jí může týkat špatná technika kojení, nejjednodušším způsobem, jak si stav ověřit, je návštěva laktační poradkyně nebo navštívení podpůrné skupiny kojení ve vašem okolí.

Špatná technika kojení

V podpůrné skupině získáte podporu, povzbuzení a informace, které vám potvrdí, že je vše v pořádku nebo naopak – pokud se něco bude dít, je pravděpodobné, že díky setkáváním v podpůrné skupině si toho všimnete včas a situaci bude možné jednoduše vyřešit.

V podpůrné skupině se také může s laktační poradkyní podívat společně na kojení a jeho vydatnost, naučit se rozlišit pití a sání bez pití a posoudit, co je pro vaše miminko dostatečně vydatné kojení. Poradkyně při kojení může též zkontrolovat podjazykovou uzdičku miminka, která někdy dokáže způsobit snížení tvorby mléka později po porodu.

Správná technika kojení

Co je pro správnou techniku kojení důležité?

  1. Kojit miminko podle jeho potřeb
    Vytvářejte příležitosti pro to, aby se miminko mohlo kojit v momentu, kdy je na to připravené – buďte s  ním hodně času ve fyzickém kontaktu, ideálně v kontaktu kůže na kůži.
    Nechte miminko na prsu usínat a spát, noste miminko v šátku nebo nosítku, abyste mu regulovala příjem potravy fyzickým kontaktem. Spěte v noci společně. Pokud miminko tráví nějaký čas ze dne v kočárku, pokuste se vyvarovat toho, aby tam dlouho spinkalo, abyste neprodlužovala intervaly mezi kojeními například tím, že miminko, které se v kočárku probouzí ještě uhoupete, aby dále spinkalo.
  2. Nepoužívat umělé náhrady prsu
    Nepoužívejte umělé náhrady prsu, jako jsou dudlíky, lahve a kloboučky na kojení. Pokud si nevíte rady, jak se vyvarovat používání těchto náhrad, poraďte se s laktační poradkyní, která vám navrhne konkrétní praktické možnosti, jak je možné je nepoužívat.
    Můžete navštívit i podpůrnou skupinu kojení, kde s vámi i ostatní maminky mohou sdílet své zkušenosti o nepoužívání umělých náhrad prsu.
  3. Zlepšit přisátí miminka
    Při kojení si miminko přisuňte do takové polohy, abyste byli bříško na bříško a miminko po přisátí mělo zabořenou bradu do prsu a nos volný tak, abyste mohli přejet mezi prsem a nosem miminka vaším prstem.
    Dbejte na to, aby bylo miminko dostatečně přitáhnuté do prsu – abyste při kojení neviděli rty a koutky úst miminka. Pokud máte pochybnosti, zda má vaše miminko správné přisátí, obraťte se na laktační poradkyni osobně, abyste toto zkontrolovali.
  4. Vyvarovat se léků snižujících tvorbu mléka
    Vyvarujte se používání léků, snižující tvorbu mléka, jako je například hormonální antikoncepce nebo léky proti alergii ve formě tabletek. Pokud si nejste jistá zda léky, které užíváte nemají na laktaci vliv, kontaktuje laktační poradkyni.
  5. Nevytvářet pro kojení pravidla
    Není pravidlo, že každé dítě musí vždy pít z obou prsou, stejně tak není pravidlo, že dítě má pít jen z jednoho prsu. Pravidla a kojení nejdou moc dobře dohromady. Podstatné je, jak vypadá pití na prsu.
    Pokud dítě dobře pije na prsu, tak není podstatné, zda pije z jednoho, z obou prsou nebo se prsy vystřídají několikrát za jedno kojení. Je možné, že miminko nebude chtít druhý prs, protože velmi dobře pije na tom prvním a už je dostatečně nakrmené. Pokud to tak je, tak ho do druhého prsu nenuťte.
    Mnohé matky po nakojení z jednoho prsu řeší otázku, či mají odstříkat mléko z druhého prsu. Pokud se miminko při jednom kojení z jednoho prsu napije dostatečně, tak je to v pořádku a není potřebné ztrácet čas odstříkáváním druhého prsu. V takovémto případě se nemusíte o tvorbu mléka obávat. Pokud je dítě spokojené s jedním prsem, nemusíte se snažit v čase jednoho kojení střídat prsy jen proto, že některé jiné miminko to potřebuje. Sledujte své miminko a řiďte se jeho potřebami.

Ještě se vám může hodit:

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):

Správná technika kojení