Jak dlouho kojit?

Brzy po příchodu z porodnice nejspíš zjistíte, že budete o kojení a výchově svého dítěte dostávat mnoho vyžádaných i nevyžádaných rad. Jednou z těch častějších může být i rada jak dlouho kojit.

Jak dlouho kojit

Nemusí být vždy jednoduché pokračovat v úspěšném rozběhnutí kojení, když budete od okolí poslouchat, že:

  • pravděpodobně nemáte dost mléka,
  • je mléko slabé,
  • nikdo z vaší rodiny nekojil,
  • když tak často kojíte, určitě je miminko hladové.

Proto, pokud chcete kojit delší dobu, tak jak je přirozené, může pro vás být výhodné, abyste si našla podpůrnou skupinu kojení ve vašem okolí nebo alespoň skupinu kamarádek, které také kojí.

Nikdo učený z nebe nespadl. V čase prvních zoufalých dní a týdnů, se mohou bortit vaše představy o miminku, které spokojeně spinká v postýlce a nikdy nepláče. Je důležité vědět, že toto období nebude trvat věčně.

Pokud první problémy zdárně překonáte, nabudete sebevědomí, které vám nikdo nevezme. Problémy se určitě řeší lépe, pokud víte, že dál může následovat dlouhé období kojení, kdy už tyto těžkosti nebudete mít.

Jak se nejlépe chránit proti tlaku okolí?

Kojení netrvá jen 6 měsíců výlučného kojení, ale provází vás a vaše dítě i dále. Prvními příkrmy, růstem všech zoubků, prvními chorobami, prvními slovíčky a větami, obdobím objevování a chůzí, obdobím frustrací, možná i vzdoru až k úplné samostatnosti a pomáhá vám všechno lehčeji zvládat.

Ve skupině kojících matek najdete potřebnou podporu. Vydržet a pokračovat v kojení! Uvidíte, že i jiné matky se potkávají s podobnými problémy, jak je řeší a překonávají. Budete se navzájem povzbuzovat. Zjistíte, že je běžné, když se kojené miminko budí v noci i přes den.

Budete společně diskutovat, jak zavádět první příkrmy, když o ně dítě projeví zájem, a zároveň udržet kojení na stejné úrovni jako doposud nebo jak překonat „moderní“ tlak okolí na odstavení po 6, 12, nebo 18 měsících. Při všech těchto milnících vám vždy může poradit i laktační poradkyně.

Správná odpověď na otázku „Jak dlouho kojit?“ tedy je…

Kojte dítě do té doby, dokud o kojení samo stojí. Odstavení je proces, který nastane sám od sebe a přirozeně. Stejně tak, jako se dítě samo naučí chodit. Ze strany rodiče stačí, aby byl při tomto procesu pomocníkem, který citlivě vnímá potřeby dítěte.

Ještě před pár lety bylo ukončení kojení nebo podávání umělé výživy hlavně otázkou toho, jaký životní styl si matka zvolila. Situace se pomalu obrací, k čemuž přispěly i dnešní poznatky z neurologie. Ty poukazují na kojení, jako na nevyhnutelný předpoklad správného vývinu mozku dítěte. Kojení je daleko více než jen příjem potravy.

Mateřské mléko je jedinečné a nenahraditelné. Zejména proto, že obsahuje stovky látek, které jiná mléka (kravské, kozí) a nebo umělá výživa nikdy obsahovat nemohou, a to i když je dítě kojené delší dobu, což znamená několik let, nikoli měsíců.

Zejména matka staršího dítěte (rok a více), která je zmatená z tlaku okolí na odstavení dítěte, potřebuje v kojení podporu. Protože:

  • Mateřské mléko je pro dítě potřebné a výživné po celou dobu kojení (dokonce určité vitamíny a imunitní faktory jsou v něm v určitých obdobích koncentrovanější).
  • Mnohé společenské námitky proti kojení vyplývají z nepochopení dlouhodobého kojení, jeho nedostatečné délky (pozitiva kojení jako rozvoj imunity, nemocnost, či schopnost kojení pomoci dítěti překonat zátěžové situace se výrazně projeví až při dlouhodobém kojení) a z představy že do 6., 8., nebo 12. měsíce už kojení vyčerpalo svoje výhody.
  • Kojení uspokojuje rozmanité potřeby dětí (které se vůbec netýkají mléka jako takového) a že tyto potřeby přirozeně odezní, když budou naplněné.
  • Navzdory tomu, že některé děti začnou spát celou noc, ve většině případů je kojení v noci (a kojení na usínání) posledním kojením, které postupně ustoupí.
  • Přechod z kojení k odstavení může mít různé podoby a častá frekvence kojení i po druhém roku života neznamená, že kojení nikdy neskončí a že je třeba s tím něco „násilně“ dělat.
  • Usínání při kojení není zlozvyk, je to nejjednodušší způsob, jak dítě uspat před tím, než se je ho spánkové cykly vyvinou tak, že přechod mezi bdělostí a spánkem bude daleko rychlejší. Právě schopnost rychlého přechodu mezi bdělostí a spánkem (schopnost, ke které dítě přirozeně dospěje) je potřebná na to, aby dítě začalo upřednostňovat jiný způsob usínání.
  • Usínání při kojení a noční buzení nevede k poruchám spánku – tato představa je velmi častým důvodem otázek, které matky kladou, a také důvodem, proč chtějí dítě odstavit (vyčerpání matky častým buzením je ve velké míře vyčerpání z psychologické nejistoty, zda dítěti vlastně neubližuje do budoucnosti).

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):

Jak dlouho kojit