Začátek kojení po porodu

Budu mít mléko? Tak zní asi nejčastější obava žen před porodem. Dobrá zpráva je, že mateřské mléko se začíná tvořit už v 16. týdnu  těhotenství. S mlékem v prsech do porodnice tedy již přicházíte.

Kojení po porodu

Důležitost začátků kojení je často přehlížená. Jakkoli je to absurdní, první dny se někdy z neznalosti považují za dny, kdy:

  • „ještě matky nemají mléko“, nebo
  • kojení je jen tak na zkoušku“.

Když se v prvních dnech objeví těžkosti, ženy si představují, že je budou řešit po příchodu z porodnice, až budou mít klid a své domácí prostředí.

Mnohým se může zdát, že v prvních dnech miminko jen spí a že mu je jedno, co se s ním děje. Že pokud miminko dostane párkrát lahev s umělým mlékem, tak se nic nestane. Že na začátku života má miminko velkou odolnost a nebude si nic pamatovat. Vše je velký omyl.

Nad každou „dobrou radou“ ohledně kojení po porodu přemýšlejte

Začátky kojení mnohdy zbytečně komplikuje to, že po narození miminka začnou ženy dostávat od svého okolí množství rad, které si protiřečí. Dokonce už v porodnici někdy dostávají ženy informace jak kojit novorozence, které jsou nejednotné. Odporují si navzájem a odporují i intuitivnímu cítění maminky.

Kojení je biologická funkce těla. Zákonitosti fungování kojení jsou definované bezprostřední blízkostí matky a miminka. Zejména:

  • kontaktem kůže na kůži,
  • možností přisávat se na prs podle potřeb miminka,
  • kojením přímo z prsu bez matení dítěte používáním umělých náhrad prsu,
  • častým vydatným kojením v noci.

Souhra těchto biologických zákonitostí je mimořádně důležitá v prevenci problémů s kojením – už od prvních okamžiků po narození. Na kojení novorozence po porodu vás může připravit laktační poradkyně již v těhotenství na kurzu kojení a péče o novorozence.

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):

Začátky kojení