Jak střídat prsy při kojení

Pro kojení neplatí žádná pravidla. Není pravidlo, že každé dítě musí vždy pít z obou prsou, stejně tak není pravidlo, že dítě má pít jen z jednoho prsu.

Jak střídat prsy při kojení

Už selským rozumem pravidla a kojení nejdou moc dobře dohromady. Podstatné je, jak vypadá pití na prsu. Pokud dítě dobře pije na prsu, tak není podstatné, zda pije z jednoho, z obou, nebo se prsy při kojení střídají (klidně i mnohokrát).

Co dělat, když miminko nechce další prs?

Nejen při kojení novorozence můžete zjistit, že miminko nebude chtít druhý prs, protože velmi dobře pije na tom prvním a už je dostatečně nakrmené. Pokud to tak je, tak ho do druhého prsu nenuťte.

Mnohé matky po nakojení z jednoho prsu řeší otázku, zda mají odstříkat mléko z druhého prsu. Pokud miminko při jednom kojení pije z jednoho prsu a napije se dostatečně, tak je to v pořádku, a není potřebné ztrácet čas odstříkáváním druhého prsu.

V takovémto případě se nemusíte o tvorbu mléka obávat. Pokud je dítě spokojené s jedním prsem, nemusíte se snažit v čase jednoho kojení střídat prsy jen proto, že některé jiné miminko to potřebuje. Sledujte své miminko a řiďte se jeho potřebami.

Kdy je třeba střídat prsy při kojení?

Některé matky potřebují v průběhu kojení prsy vystřídat, protože pokud by kojily jen z jednoho prsu, nemuselo by to být pro miminko z hlediska přibírání váhy postačující.

Toto lze poznat podle pití dítěte. Pokud miminko velmi dobře pije, tak ho má smysl na jednom prsu nechat.

Pokud je následně spokojené nebo po vydatném pití usne, tak mu pravděpodobně stačil jeden prs. Ale pokud už na prsu nepije a má ještě zájem dále pít, je třeba mu nabídnout druhý prs, případně je možné prsy střídat i vícekrát. Důvodem pro nabídnutí druhého prsu tedy je, že miminko už na prvním prsu ani se stláčením prsu nepije a ještě má zájem dále pít.

Nejvíce ze všeho je tedy třeba, orientovat se podle pití a podle zájmu miminka.

Pokud pije dobře, tak se netrapte tím, zda pije na jednom nebo na obou prsou. Pokud byste si pitím nebyla jistá, pomůže vám laktační poradkyně a situaci zhodnotí.

Je dobré při kojení nenabízet opakovaně některý prs jako první nebo kojit opakovaně za sebou z jednoho prsu. Toto se maminkám často stává při kojení v noci, když několik kojení za sebou nabízejí opakovaně jeden prs, např. proto, že kojí dítě na tom samém boku.

Hladiny prolaktinu jsou nejvyšší právě v noci. Noční kojení podporuje tvorbu mléka zásadním způsobem. Pokud některé maminky kojí vždy jen na jednom prsu podstatnou část noci, může se stát, že se v daném prsu tvoří o mnoho více mléka. Méně mléka v jednom prsu může v extrémních případech znamenat, že děti začnou tento prs odmítat.

Zdroje a odborná literatura (převzaté z mamila.sk):

Jak střídat prsy